AJÁNLÓ
 
09:00
2013. 08. 08.
A középiskolások bizakodóak a pénzügyi jövőjük tekintetében, mégis a fiatalok alig egyharmada...
A bejegyzés folyatódik
 
09:00
2013. 08. 08.
A BellResearch kutatócég legutóbbi felmérésében a válság hatásait, az általa indukált változásokat...
A bejegyzés folyatódik
 
09:00
2013. 08. 08.
Az Európai Központi Bank jelentése alapján elmondható, hogy az Európai unióban az életbiztosítások...
A bejegyzés folyatódik
 
09:00
2013. 08. 08.
2013. május–júliusban a munkanélküliek 446 ezer fős létszáma csökkenést mutatott 2012...
A bejegyzés folyatódik
 
09:00
2013. 08. 08.
Mint írtuk, az iskolakezdés -gyermek akár kisiskolás, akár már felsőoktatásban tanul- jelentős...
A bejegyzés folyatódik
Impresszum Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA
   
   

A nyár hívószava - diákmunka

1 Komment
0 Reblog

A fiatalok egyik napról a másikra élnek, alkalomszerűen tudnak csak félretenni - ezért is vállalnak sokan diákmunkát, aminek a lelkesedésen kívül is van pár feltétele.

Először is az iskolától be kell szerezni az ún. iskolalátogatási igazolást, amely azt bizonyítja, hogy az elmúlt tanévben a delikvens nappali tagozatos diák volt. Szükséges még a személyi igazolvány, a TAJ-szám (társadalombiztosítási azonosító jel), az adószám (pontosabban adóazonosító jel), néhány esetben egy bankszámlaszám is, mert a munkáltató csak bankátutalással tud fizetni (pl. az állami költségvetésből gazdálkodó szervezetek, vagy néhány iskolaszövetkezet is így fizeti a munkabért, stb.).

A munkavállalás formái változatosak lehetnek, dolgozhatnak a diákok alkalmi munkavállalói könyvvel, létesíthetnek határozott idejű és egy adott munka elvégzésére is munkaviszonyt, beléphetnek egy iskolaszövetkezetbe (népszerű nevén: diákszövetkezetbe). A diákmunkát vállalók egy része fiatal munkavállalónak számít (amíg nem töltötte be a 18. életévét, de elmúlt már 16 éves, - nyári munkavégzés esetében 15 évesen is munkába lehet állni szülői engedéllyel -) ezért a Munka Törvénykönyve 129/A.§-a szerint különleges védelmi szabályok vonatkoznak rájuk.

A munkaidő számukra legfeljebb napi 8 óra, összességében heti 40 óránál többet nem dolgozhatnak. Fiatal munkavállalókat 4 és fél óra után megillet legalább 30 perc (nem 20 perc, mint a többi munkavállaló esetében) munkaközi szünet, amennyiben napi munkaideje meghaladja a 4 és fél órát. Két munkavégzés között, legalább 12 órának el kell telnie, ezt az időt nem lehet lerövidíteni (kollektív szerződéses megállapodásban sem).

Ezen kívül nem oszthatják be a tanulókat éjszakai munkára, rendkívüli munkavégzésre, illetve készenléti vagy ügyeleti jellegű munkára sem. Ezek a szabályok nem engednek eltérést, erről a hivatkozott § (Mt. 129/A § (6) bekezdése) világosan rendelkezik.

A szabályok ismeretében a diákoknak már csak jó munkát kell találniuk, hogy legyen miből finanszírozzák a nyári szórakozások mellett a későbbi tanulmányaikat is.

Ha a tetszett a poszt, olvassa el korábbi bejegyzéseinket!

Nem spórolnak a fiatalok - nincs miből

Fontos a család - hát még a pénz!

Idősen is van mit tanulni

A szomszéd nyugdíja sem zöldebb (sokkal) 

Kevés a fizikai munkahely, muszáj tovább tanulni 

Létminimum - de kinek? 


Utolsó kommentek