AJÁNLÓ
 
09:21
2013. 08. 22.
Mint korábbi posztjainkban írtuk, a pályakezdő fiatalok gyakran pályájuk elején passzivitásba...
A bejegyzés folyatódik
 
09:21
2013. 08. 22.
A középiskolások bizakodóak a pénzügyi jövőjük tekintetében, mégis a fiatalok alig egyharmada...
A bejegyzés folyatódik
 
09:21
2013. 08. 22.
Létminimum -de kinek? A létminimum az az összeg, amely biztosítja a magánháztartásokban élők...
A bejegyzés folyatódik
 
09:21
2013. 08. 22.
2013. január és május között a minimum 5 főt foglalkoztató szervezeteknél a bruttó átlagkeresetek...
A bejegyzés folyatódik
 
09:21
2013. 08. 22.
Lassan kezd tudatosulni a magyarokban, hogy maguknak is tenniük kell a nyugodt jövőjük, időskoruk...
A bejegyzés folyatódik
Impresszum Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA
   
   

Időskori öngondoskodás, önkéntesség

0 Komment
0 Reblog

Az önkéntesség nem az otthonülő anyák és nyugdíjasok hobbija, sokkal szélesebb korosztályokat és társadalmi rétegeket érint. „Olyan tevékenység, melyet akár egyénileg akár csoportosan, rendszeresen vagy alkalmanként, belföldön vagy külföldön is a közös jó érdekében személyes akaratból végeznek - anyagi ellenszolgáltatás nélkül.”

Már a gyerekek szocializációja szempontjából fontos, hogy közösségük aktív tagjai legyenek, a fiatalok szempontjából előnyös, ha első munkahelyi gyakorlatukat segítő környezetben végzik, ahol a felelősséget még mások viselik helyettük. A nők munkaerő piacra való visszakerülésének elősegítése legalább annyira fontos, mint a nyugdíjas önkéntesek számára magány, betegségbe menekülés, az elszegényedés elkerülése. Ráadásul egyre több piaci szervezet konstatálja azt, hogy az önkéntes munka dolgozóik kreativitását, munkakedvét növeli.

Az időskori önkéntesség fontossága több okra vezethető vissza. A társadalom jelentősen elöregedett, köszönhetően a jobb egészségügyi ellátásnak, egészségtudatosabb életnek stb. az emberek egyre tovább élnek. Bár Európában az időskorúak jobb körülmények között élnek, mint anno, a társadalmi kirekesztődés lehetősége még mindig adott. Az önkéntes munka lehetőséget ad arra, hogy az idősek a munkaerő piacról való távozásuk után is részt vehessenek a társadalom életében. Azzal, hogy másoknak segítenek nem csak passzív élvezőivé válnak a szociális hálónak, hanem a társadalom aktív tagjai maradhatnak.

Az önkéntes munka segítségével fenntartható az egész életen át való tanulás folyamata, hiszen amellett, hogy rengeteg tudás, tapasztalat birtokosai, az időseknek is meg kell birkózniuk a pillanatok alatt változó világ új elemeivel. Egy külföldi csereprogram például nem csak arra ösztönöz, hogy segítsen másokon, lehetőséget ad arra is, hogy tevékenysége révén tanuljon is, anélkül, hogy vagyonokat költene el az utazásra, tanfolyamokra.

Mint már korábbi posztunkban megírtuk, a nyugdíjasok sem itthon, sem külföldön nincsenek könnyű anyagi helyzetben, megtakarítások tekintetében pedig rendkívül konzervatívnak bizonyulnak.  Az öngondoskodás fontossága a megtakarítások mellett megmutatkozik az aktív társadalmi részvételben is. Az önkéntes munka bár anyagi ellenszolgáltatással nem jár, mindenképpen segíti az időseket abban, hogy aktív tagjai maradjanak a társadalomnak, új élményekkel, tapasztalatokkal, lehetőségekkel gazdagodjanak.

(forrás:onkentes.hu)

Ha a tetszett a poszt, olvassa el korábbi bejegyzéseinket!

Önbizalomvesztéssel járhat a tartós munkanélküliség

Egészségtudatos titkolózás

A váltott munkarend csak fél egészség

A részmunkaidős foglalkoztatásból is van kitörés

Jó vendégek, szép számmal

Olcsóbb kolbász, drága dohán

 

 

Utolsó kommentek