AJÁNLÓ
 
09:07
2013. 08. 19.
A BellResearch kutatócég legutóbbi felmérésében a válság hatásait, az általa indukált változásokat...
A bejegyzés folyatódik
 
09:07
2013. 08. 19.
Nem csak a váltott műszakban dolgozókat érinti az elhízás és a cukorbetegség rémképe, de tény,...
A bejegyzés folyatódik
 
09:07
2013. 08. 19.
500 ezer alá csökkent a nyilvántartott álláskeresők száma az Nemzeti Foglalkoztatás Szolgálat...
A bejegyzés folyatódik
 
09:07
2013. 08. 19.
A pénzügyi kultúra fejlesztése egyre gyakrabban megfogalmazott cél Magyarországon is. Arról...
A bejegyzés folyatódik
 
09:07
2013. 08. 19.
A fiatalok számára egyre fontosabbak a materiális dolgok, a pénz, az anyagi javak megszerzése. A...
A bejegyzés folyatódik
Impresszum Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA
   
   

A váltott munkared csak fél egészség

1 Komment
0 Reblog

Az USA-ban körülbelül 8,6 millió ember dolgozik váltott munkarendben. Az amerikai National Sleep Foundation szerint a váltott műszakban dolgozók nem csak azok, akik éjszakai munkát vállalnak, hanem azok is, akik nem standard munkarendben dolgoznak. Ilyenek például az orvosok, pilóták, felszolgálók, akik forgó munkarendszerben, vagy rendszertelen munkaórában dolgoznak.

Az elmúlt évek vizsgálatai alapján elmondható, hogy a váltott műszakban dolgozók az alvászavar mellett hajlamosabbak az olyan egészségi problémára, mint a napfényhiány miatti rossz D-vitamin ellátottság, az elhízás, a típusú cukorbetegség, a szív-érrendszeri megbetegedések, az emésztőrendszeri problémák. Ami nem is annyira meglepő, hiszen sokkal nehezebben megoldható a rendszeres testmozgás, az étkezésre való lehetőségek is leszűkülnek, ezért a váltott műszakban dolgozók gyakran fanyalodnak a gyorsételekre.

Mindezek mellett a nem megszokott munkarendben dolgozók hajlamosabbak a depressziós tünetekre, mivel nehezebben találnak közös időt a családjukkal, barátaikkal – ezért úgy érezhetik, hogy a munka elszakítja őket a társas kapcsolataiktól.

A probléma fő oka, hogy az éjszakai munka alapvetően ellentétes a test cirkadián (napi) ritmusával, ami a test belső órájaként ismeretes. A „test órája” egy csoport különböző, a napfény és a hőmérséklet változásaihoz kapcsolódó, élettani hullámzás illetve változás a nap 24 órája során. Egy friss tanulmány szerint a tartós alvásmegvonás és a cirkadián ritmus megzavarása megváltoztatja az anyagcserét, növeli a vércukor szintjét és így növeli az elhízás és a diabétesz kockázatát.

Több vizsgálatra van szükség, hogy fényt derítsenek a cirkadián óra szétrombolása, és a váltott műszakban dolgozók által tapasztalt életmódi- és anyagcsere problémák között, hogy komplex életmód tanácsokkal láthassák el a váltott műszakban dolgozókat.

A témáról bővebben itt olvashat angolul: webmd.com.

Ha a tetszett a poszt, olvassa el korábbi bejegyzéseinket!

A részmunkaidős foglalkoztatásból is van kitörés

Jó vendégek, szép számmal

Olcsóbb kolbász, drága dohány

Ötszázezer alatt!

Pénzügyi kultúra - az mi is?

Számla vagy számla?



Utolsó kommentek